Czas: 17 dni, uczestnicy 4-7 osób

Termin: 31 maja – 16 czerwca 2014
Cena: 8300 PLN + 750 EUR kierowca, cena dla pasażera 5200 PLN + 500 EUR

Istnieje możliwość udziału w wyprawie na własnym motocyklu.

Organizator zapewnia: Przygotowany do trasy motocykl, do wyboru BMW F650GS, F650GS DAKAR, R1150GS lub HONDA TRANSALP 650, serwis motocykla w trasie oraz asystę samochodu serwisowego na całej trasie wycieczki, paliwo na trasie wyprawy, przewóz bagażu (max.20kg), rejs wodolotem na wyspę Kiży, rejs statkiem na Wyspy Sołowieckie, rejs kutrem rybackim  na Morze Barentsa, noclegi w namiotach, gostinicach, motelach, pełne wyżywienie, ubezpieczenie OC, KL i NNW, wizę rosyjską, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę doświadczonego przewodnika.

 

Półwysep Kolski

Rozciąga się pomiędzy Morzem Barentsa na północy a Morzem Białym na południu i wschodzie. Półwysep Kolski nazwać można Syberią w miniaturze  ponieważ na obszarze 120tys. km2  żyje tylko około 800tys. mieszkańców z czego połowa mieszka w Murmańsku. Potężna tundra, lasotundra i tajga, trzy pasma górskie, olbrzymie jeziora, rybne rzeki i stare wioski rybackie nad Morzem Białym to tylko kilka z licznych atrakcji półwyspu. Choć niemal w całości leży poza kręgiem polarnym, klimat jest tu zaskakująco łagodny (wpływ Golfsztromu). Latem panuje dzień polarny, zimą – noc. Największym miastem półwyspu i stolicą obwodu jest Murmańsk położony nad Zatoką Kolską około 50 km od otwartego morza.

Plan wyprawy

Dzień 1

Spotkanie wieczorem w hotelu w Augustowie, dojazd we własnym zakresie.

Dzień 2

Wyjazd  w godzinach porannych w kierunku granicy z Litwą. Przejazd przez Litwę i Łotwę pod rosyjską granicę. Nocleg w przydrożnym motelu.

Dzień 3

Rano odprawa na przejściu granicznym z Rosją i ruszamy w kierunku na Sankt-Petersburg. Nocleg około 100km za miastem w gościnicy lub namiotach nad jeziorem Ładoga.

Dzień 4

Kontynuujemy jazdę na północ, po około dwustu kilometrach wjedziemy do Republiki Karelii, nazywanej krainą tysięcy jezior, po południu dojazd do Pietrozawodska, stolicy regionu. Wieczorem spacer nad jeziorem Onega. Zakwaterowanie w gostinicy lub hotelu.

Dzień 5

Rejs wodolotem na wyspę  Kiży na jeziorze Onega, zwiedzanie zabytkowej architektury drewnianej, m.in. 22 – kopułowej cerkwi Preobrażeńskiej z 1714r. Spacer po wyspie, wieczorem powrót do Pietrozawodska. Nocleg w hotelu lub gostinicy.

Dzień 6

Kierujemy się dalej na północ do miejscowości Kiem, małego drewnianego miasteczka  nad Morzem Białym. Po drodze podziwiamy wspaniałe krajobrazy Karelii, próbujemy lokalnej gastronomii. Wieczorem dojazd do miasta, zakwaterowanie w drewnianych domkach w porcie.

Dzień 7

Rejs statkiem na Wyspy Sołowieckie, zwiedzanie Klasztoru Sołowieckiego, spacer po najbardziej urokliwych zakątkach wyspy. Wieczorem ognisko z pieczeniem ryb, lokalna gastronomia, nocleg na wyspie w drewnianych domkach lub w namiotach.

Dzień 8

Powrót do Kiemu w godzinach porannych, szybkie pakowanie motocykli i ruszamy dalej na północ w kierunku  Murmańska. Za miejscowością Kandalaksza wjedziemy na Półwysep Kolski,  skręcamy z głównej drogi do miasteczka Kirowsk w Chibinach. Wieczorem spacer po miasteczku, lokalna gastronomia, Nocleg w gostinicy.

Dzień 9

Pojedziemy boczną drogą przez góry Chibiny, po drodze czekają nas wspaniałe widoki, w miejscowości Olenogorsk wracamy na główną drogę M18 do Murmańska. Dojazd do Murmańska w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w motogościnicy u  Siergieja.

Dzień 10-11

Zwiedzanie Murmańska – pierwszego lodołamacza o napędzie atomowym LENIN, Soboru Św. Mikołaja – świątyni pod wezwaniem patrona marynarzy, 34-metrowego pomnika żołnierza Aloszy stojącego na wzgórzach skąd rozciąga się wspaniała panorama na miasto, Muzeum Historii Żeglugi Morskiej prezentujące rozwój floty atomowej i lodołamaczy  oraz dzieje podboju mórz północnych.

Dzień 12

Rejs na otwarte morze kutrem rybackim na połów ryb i krabów, wieczorem wspólne  przygotowywanie kolacji z ryb które  złowimy. Nocleg u Siergieja.

Dni 13-17

Z rana krótkie pożegnanie i ruszamy w drogę powrotną. Dzienny dystans do przejechania to 450 km. Noclegi w przydrożnych gościnicach, hotelach lub namiotach nad jeziorami. Ostatniego dnia dojedziemy do Suwałk. Pożegnalna kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu. Zakończenie wyprawy.