Czas: 14 dni, uczestnicy 8 osób

Terminy wycieczek:   07-21 lipca 2015

Cena: 9000 PLN kierowca, 5200 PLN pasażer

Organizator zapewnia: Przygotowany do trasy motocykl oraz paliwo, przelot w obie strony na trasie Warszawa-Tbilisi, odbiór z lotniska i transfer na lotnisko, noclegi na trasie wycieczki, asystę samochodu serwisowego na całej trasie wyprawy, ubezpieczenie OC, KL  i NNW, opiekę doświadczonego przewodnika.

W cenę wyprawy nie jest wliczone wyżywienie.

Dzień 1.

Przylot do Tbilisi, aklimatyzacja i zwiedzanie stolicy Gruzji.

 Dzień 2. Tbilisi – Dedoplis Tskaro / ok.150 km

Zapoznanie się z motocyklami i wyjazd z Tbilisi w kierunku Dedoplis Tskaro. Trasa prowadzi obok Rezerwatu Przyrody Mariamjwari. Po drodze przewidziano zwiedzenie miejscowości Gurjaani, jednego z centrów gruzińskiego przemysłu winnego, które jest jednocześnie siedzibą zabytkowego kościoła z 9 wieku i muzeum Nato Warczandze, urodzonej w Warszawie słynnej gruzińskiej aktorki o polskich korzeniach.

Dzień 3. Dedoplis Tskaro – Dusheti / ok. 217

Trasa prowadzi wzdłuż podnóża łańcucha górskiego Wielkiego Kaukazu. Po drodze przewidziano m.in. zwiedzenie rozmieszczonych na trasie zabytkowego kościoła Amaghleba, muzeum Niko Piromani (gruzińskiego Nikifora), monastyru Alawerdi (drugiego co do wielkości budynku kościelnego w Gruzji) czy twierdzy Ananuri.

Dzień 4. Dushetii – Tsageri / ok. 300 km

Wzdłuż trasy rozmieszczone są liczne zabytkowe świątynie i klasztory.

Dzień 5. Tsageri – Mestia / ok. 303 km

Trasa biegnie przez znane z mitu o Jazonie i Argonautach miasto Kutaisi – drugie co do wielkości miasto Gruzji, z zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwo UNESCO. Trasa kończy się w miejscowości położonej na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Miejscowość oraz cały rejon wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w samej Mestii mieszczą się średniowieczne kościoły i fortece.

Dzień 6. Mestia – Batumi / ok. 273km

Na trasie położony jest Park Narodowy Kolkheti. Końcowy odcinek trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i kończy się w Batumi, słynnym kurorcie wypoczynkowym i trzecim co do wielkości mieście Gruzji.

Dzień 7. Batumi – Akhalkalaki / ok. 346km

Przejazd malowniczą trasą przez trzy regiony Gruzji w kierunku granicy z Armenią. Po drodze przewidziano zwiedzenie klasztoru Sapara istniejącego przynajmniej od IX wieku.

Dzień 8. Akhalkalaki – Erywań / ok. 243km

Na trasie położonych jest wiele zabytkowych świątyń i kościółków, w tym kościół św. Jana w Mastarze i katedra w Talinie. Tego dnia przekroczona zostanie granica gruzińsko-armeńskiej w miejscowości Bavra.

Dzień 9. Erywań

Dzień przeznaczony na odpoczynek i zwiedzanie stolicy Armenii, nie tylko największego miasta kraju, ale także centrum przemysłowego, naukowego i kulturalnego.

Dzień 10. Erywań – Sisjan / ok. 264km

Trasa prowadzi przez prowincję Ararat, która swoją nazwę wzięła od znanej z Biblii góry, na której spoczęła arka Noego. Po przewidziano drodze zwiedzanie Khor Virap, świątyni u podnóża znajdującej się po Tureckiej stronie góry Ararat oraz bazyliki Najświętszej Matki boskiej w Karbi. Na trasie leży także słynna grota Areni Cave – miejsce wykopalisk archeologicznych, gdzie odkryto najstarszą znaną winiarnię w świecie 5-6 tys przed naszą erą.

Dzień 11. Sisjan – Kapan – Jeghegnadzor / ok. 319km

Malownicza trasa wspinająca się krętą drogą po zboczu gór. Po drodze przewidziano zwiedzenie kompleksu klasztornego Worotnawank, fortecy Wortnaberd oraz klasztoru Tatev.

Dzień 12. Jeghegnadzor – Wardenis – Wanadzor ok. 257km

Część trasy prowadzi wzdłuż brzegu jeziora Sewan, największego jeziora w całym Kaukazie. Na trasie położone są zabytkowe kościoły i budynki (wśród nich karawanseraj Orbelianów, klasztor Spitakawor, forteca Smbat).

Dzień 13. Wanadzor – Tbilisi / ok. 171 km

Tego dnia zostanie przekroczona granica armeńsko-gruzińska na przejściu granicznym w Bagratashen, a trasa kończy się w Tbilisi. Przewidziano zwiedzenie położonego na trasie ufortyfikowanego klasztoru Akhtala z X wieku, a wieczorem, po powrocie do Tbilisi wspólne pożegnanie.

Dzień 14. Tbilisi

Dzień przewidziany na czas wolny i wylot do Polski.