16-29 lipca 2012 - zobacz galerię

31 lipca – 13 sierpnia 2013 - zobacz galerię

Czas: 14 dni, uczestnicy: 4-7 osób

Terminy wycieczek:

22 lipca – 04 sierpnia 2015  -  pozostały 3 wolne miejsca

Cena: 9300 PLN + 1500 EUR kierowca, cena dla pasażera 6500 PLN + 500 EUR

Organizator zapewnia: Przygotowany do trasy motocykl. Do wyboru BMW F650GS, F650GS DAKAR lub HONDA TRANSALP 650, serwis motocykla w trasie oraz asystę samochodu serwisowego na całej trasie wycieczki, paliwo, przewóz bagażu (max 20kg), przelot w obie strony na trasie Warszawa-Irkuck  liniami Aeroflot, rejs wodolotem z wyspy Olchon do Ust-Barguzin, noclegi w namiotach, gościńcach, turbazie i hotelach turystycznych, wyżywienie, ubezpieczenie OC, KL i NNW, wizę rosyjską, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę doświadczonego przewodnika.

Motocyklowa podróż nad Święte Morze.

Syberia, wielka kraina geograficzna o powierzchni ok. 10 mln km2 w północnej Azji, zajmująca całą azjatycką część zlewiska Morza Arktycznego, pomiędzy Uralem na zachodzie, Morzem Arktycznym na północy, górami na wybrzeżu Oceanu Spokojnego na wschodzie i stepowymi obszarami Kazachstanu oraz Mongolii na południu. Przemierzymy na motocyklach znaczną część tej magicznej krainy pokonując siedem…

Plan wyprawy

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu turystycznym.

Dzień 2

Irkuck. Spacer po dawnej stolicy Syberii, zwiedzanie Kościoła Polskiego, Soboru Objawienia Pańskiego, Cerkwii Zbawiciela, podziwianie XIX-wiecznych drewnianych domów, wieczorem spacer bulwarem nad Angarą, kolacja w tradycyjnej rosyjskiej jadłodajni, nocleg w hotelu.

Dzień 3

Irkuck – Chużir
350 km

Dzień rozpoczniemy od krótkiego zapoznania się z motocyklami. Wyjazd z Irkucka drogą P418 w stronę Ust-Ordinskij. Droga ta prowadzi przez Buriacki Okręg Autonomiczny, następnie w miejscowości Bajandaj skręcimy w boczną drogę prowadzącą przez porośnięte tajgą Góry Nadmorskie oraz Przybajkalski Park Narodowy do Olchońskich Wrót. Przeprawa promem na wyspę Olchon i dojazd szutrową drogą do wioski Chużir. Zakwaterowanie w turbazie, spacer i zwiedzanie najbardziej urokliwych zakątków wioski, dla odważnych kąpiel w jeziorze.

Dzień 4-5

Wyspa Olchon.

Wycieczki Uazem po wyspie, zwiedzanie najciekawszych i najpiękniejszych zakamarków Olchonu, min. Przylądek Choboj, najdalej na północ wysunięty skrawek wyspy, skąd doskonale widać półwysep Święty Nos. Wycieczka rowerowa, wizyta w bani, smakowanie wędzonych ryb i rosyjskich piw, wieczorami ognisko i wędkowanie nad jeziorem, nocleg w turbazie.

Dzień 6

Chużir – Ust-Barguzin

Rejs statkiem przez rozległe wody Bajkału do Ust-Barguzina gdzie czekać już na nas będą nasze motocykle. Duża wieś założona w 1648 roku i położona nad rzeką Barguzin, to głównie typowa syberyjska drewniana zabudowa. Znajduje się tutaj kilka dobrze zaopatrzonych sklepów oraz bar. Jeśli dopisze nam szczęście, w czasie rejsu zobaczymy Nerpy, słodkowodne foki żyjące tylko w Bajkale. Nocleg w namiotach nad jeziorem.

Dzień 7

Ust-Barguzin – Ułan Ude
400km

Wyjazd w godzinach porannych lokalną asfaltową drogą do Ułan Ude. Przez znaczną część trasy droga prowadzi nad samym brzegiem Bajkału. Podziwiać będziemy wspaniałe widoki a przy dobrej widoczności zobaczymy stąd wyspę Olchon. Na odpoczynek zatrzymamy się tuż nad brzegiem jeziora, na jednej z przepięknych, praktycznie pustych po tej stronie jeziora plaż. Następnie droga oddala się od Bajkału i biegnie przez pasmo Ułan Burgasów i gór Chamar Daban do stolicy Buriacji, Ułan Ude. Zakwaterowanie w Domu Polskim „Nadzieja”.

Dzień 8

Ułan Ude

Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty na placu Sowietów, głównym placu miasta, na którym znajduje się pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Dziesięciometrowa, ważąca 42 tony kamienna głowa Wodza Rewolucji zadziwia swoimi rozmiarami. Następnie zobaczymy przepięknie zdobiony dom kupca Gołdobina, Sobór Hodegetrii, powstały w latach 1741-1785, najstarszy murowany budynek na terenie Buriacji, Cerkiew Świętej Trójcy z 1809 roku oraz Muzeum Etnograficzne Kultury i Życia Narodów Zabajkala prezentujące siedem kompleksów budowli: staroruski, ewenkijski, Buriatów zabajkalskich, przedbajkalskich, staroobrzędowców, miejski i archeologiczny.

Dzień 9

Ułan Ude – Sludianka
390km

Wyjazd w godzinach porannych drogą M55 w kierunku Irkucka. Do miejscowości Selengińsk droga biegnie wzdłuż pięknej doliny Selengi, największej rzeki wpływającej do Bajkału. Za Selengińskiem skręcimy w boczną drogę i przez Kabańsk i dalej wzdłuż rzeki dojedziemy do Szigajewa w delcie Selengi. Znajduje się tu Rezerwat Kabański, należący do Rezerwatu Bajkalskiego. Jest to jedno z największych skupisk ptactwa wodnego we wschodniej Syberii i wpisany jest na międzynarodową listę najcenniejszych obszarów wodno-błotnych. Dalej droga prowadzi wzdłuż brzegów jeziora przez buriackie wsie do miejscowości Posolskaja gdzie wjedziemy znów na główną drogę M55. Od tego momentu aż do Sludianki, z małymi przerwami poruszać się będziemy wzdłuż brzegów Bajkału. Prawie przez cały czas podziwiać będziemy nie tylko jezioro ale też Góry Nadmorskie ciągnące się po jego drugiej stronie oraz porośnięty gęstą tajgą łańcuch Gór Chamar Daban po lewej stronie drogi. Na krótki odpoczynek i posiłek zatrzymamy się w miasteczku Babuszkin. Granicę pomiędzy Republiką Buriacji a obwodem irkuckim przejedziemy w miejscowości Wydrino. Następnie dojedziemy do Bajkalska. W tym przemysłowym miasteczku znajduje się kombinat celulozowo-papierniczy będący największym źródłem zanieczyszczeń Bajkału. Dojazd do Sludianki. Nocleg w schronisku lub namiotach.

Dzień 10

Sludianka – Mondy
250km

Przed wyjazdem ze Sludianki odwiedzimy Muzeum Mineralogiczne, gdzie zgromadzonych jest ponad 9 tys. eksponatów a także dworzec kolejowy, w całości wybudowany z marmuru, jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Rosji. Następnie pojedziemy do miasteczka Kułtuk, gdzie skręcimy z głównej drogi w stronę wsi Mondy i granicy z Mongolią. Po kilkudziesięciu kilometrach wjedziemy do Doliny Tunkińskiej i Tunkińskiego Parku Narodowego. Droga prowadząca przez dolinę dostarcza wspaniałych wrażeń. Trasa wiedzie wzdłuż rzeki Irkut, mijając zamieszkałe głównie przez Buriatów wsie. Od południa dolinę ogranicza łagodnie opadające pasmo gór Chamar Daban, od północy zaś wyrastają skaliste zbocza Tunkińskich Golców z najwyższymi szczytami przekraczającymi 3300 m n.p.m. Niesamowity widok na Golce potęguje fakt, iż wyrastają one nagle z płaskiej jak stół Doliny Tunkińskiej, położonej na wysokości około 700 m n.p.m. Na odpoczynek zatrzymamy się w miejscowości-uzdrowisku Żemczug. Biją tu gorące źródła o temperaturze 38,5 st.C. Dla chętnych kąpiel w leczniczej wodzie. W miejscowości Kyren zwiedzimy Dacan Tuszita, zbudowany w 1817 roku został zniszczony po rewolucji październikowej a następnie odbudowany w 1991 roku. Jadąc dalej na Zachód dojedziemy do wsi Mondy. Wieś jest przepięknie położona w dolinie Irkutu a widoki na ośnieżone szczyty Sajanów nie mają sobie równych. Nocleg w namiotach, ognisko i wspólne biesiadowanie.

Dzień 11

Mondy – Arszan
150 km

Wyjazd w godzinach porannych z Mondy w kierunku Irkucka. Za Żemczugiem skręcimy do Arszan, uzdrowiskowej miejscowości, pięknie położonej u samego podnóża Tunkińskich Golców. Miejscowość znana jest z leczniczych wód, jakie odkryli w tych okolicach myśliwi ponad 100 lat temu. Odwiedzimy pijalnię wód termalnych oraz niewielki dacan. Udamy się też na spacer wzdłuż rzeki Kyngardy do wodospadów znajdujących się w pobliżu wsi. Przy drodze prowadzącej do wodospadów miejscowa ludność sprzedaje przeróżne lecznicze zioła i specyfiki. Zobaczymy tutaj także wiele świętych miejsc oraz kopczyków owoo układach nad rzeką. Nocleg w prostych domkach u mieszkańców lub namiotach nad rzeką.

Dzień 12

Arszan – Irkuck
150 km

Wyjazd w godzinach porannych i powrót do Irkucka gdzie rozpoczęła się nasza przygoda. Początkowo jest to powrót do głównej drogi M55, następnie skręcimy na północ i malowniczą trasą przez Góry Nadmorskie dojedziemy do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu i dalsze zwiedzanie miasta.

Dzień 13

Irkuck – Listwianka – Irkuck
140km

Przejazd do wsi Listwianka położonej nad Bajkałem w miejscu gdzie z jeziora wypływa rzeka Angara. Spacer do punktu widokowego Szaman-Kamień, pomnika przyrody znajdującego się u ujścia rzeki. Wizyta na lokalnym bazarze oraz w Muzeum Bajkalskim, spacer nad brzegiem Bajkału. W drodze do Listwianki wizyta w skansenie Talcy gdzie eksponowane są zabytki kultury rosyjskiej, buriackiej i ewenkijskiej m.in. Ostróg Ilimski, najstarsza osada rosyjska na Syberii Wschodniej. Po południu powrót do Irkucka. Nocleg w hotelu.

Dzień 14

Wylot z Irkucka, przylot do Warszawy, zakończenie wyprawy.