Czas: 16 dni, uczestnicy: 4-7 osób

29 czerwca – 14 lipca 2013 - zobacz galerię

Terminy wycieczek:

21 czerwca – 6 lipca 2014

27 czerwca – 12 lipca 2015

Cena: 9900 PLN + 1800 EUR kierowca, 8900 PLN + 750 EUR pasażer jadący w aucie terenowym (dostępne tylko 2 miejsca)

Organizator zapewnia: Przygotowany do trasy motocykl. Do wyboru BMW F650GS, F650GS DAKAR lub HONDA TRANSALP 650, serwis motocykla w trasie oraz asystę samochodu serwisowego na całej trasie wycieczki, paliwo i wyżywienie, przewóz bagażu (max 20kg), przelot w obie strony na trasie Warszawa-Ułan-Bator-Warszawa liniami Aeroflot, sprzęt biwakowy, min. namioty, karimaty, kuchenki benzynowe, naczynia do gotowania, noclegi w namiotach, hotelach turystycznych, ger campach, ubezpieczenie OC, KL i NNW, wizę mongolską, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opiekę doświadczonego przewodnika.

Motocyklowa wyprawa po bezdrożach Mongolii.

Mongolia zachwyca, szokuje, zastanawia, zdumiewa, cieszy. Przede wszystkim jednak spełnia marzenia tych, którzy śnią o niezmierzonych przestrzeniach, tajdze i dzikich górskich rzekach, końskim rżeniu wśród stepów, wyciu wilka w tundrze, szamańskich obrzędach, smaku ajragu…”

Tak o Mongolii pisze Bolesław Uryn w książce „Wyprawy w tajgę i step” trafnie oddając koloryt tego magicznego i niezwykle gościnnego kraju. Oprócz niezwykłych krajobrazów i wspaniałej historii sięgającej tysiąca lat, jest to kraj ciekawy pod względem tradycji i zwyczajów; to kraj nomadów, geer (jurt), wielotysięcznych stad krów, kóz, owiec, wielbłądów, jaków oraz koni, które są ciągle podstawowym środkiem transportu.

Czytaj pełny opis wyprawy…

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, wylot do Ułan Bator.

Dzień 2

Przylot do stolicy Mongolii, zakwaterowanie w hotelu turystycznym. Spacer pod gmach parlamentu i monumentalny pomnik Chyngis-Chana na placu Suche Batora, zwiedzanie Muzeum Narodowego Historii Mongolii, gdzie prezentowana jest ekspozycja przedstawiająca dzieje Mongolii od czasów prehistorycznych do współczesności. Zwiedzanie klasztoru-muzeum Czojdżin-lamy, siedziby wyroczni państwowej, wieczorem kolacja w restauracji.

Dzień 3

Ułan Bator

Z rana spacer na wzgórze Dalchyn Dendż i zwiedzanie klasztoru Gandan, najważniejszego ośrodka buddyzmu we współczesnej Mongolii. We wnętrzu jednej ze świątyń zobaczymy wysoki na 26 metrów posąg Dżanrajsega. Po południu przygotowania do wyjazdu,zakupy prowiantu i pakowanie motocykli.

Dzień 4

Ułan Bator- Baga Gadzrin Czuluu
250km

Wyjazd z Ułan Bator na pustynię Gobi. Początkowo mijane stepowe krajobrazy, ustępować będą bardziej surowym, pustynnym terenom. Wjedziemy na żwirową, górzystą pustynię i dojedziemy do rezerwatu Baga Gadzrin Czuluu, gdzie znajdują się wspaniałe, granitowe formacje skalne. Wieczorem spacer po okolicy. Nocleg w namiotach.

Dzień 5

Mandali-Dalandzadgad
350km

Dalszy przejazd na południe. W Mandalgovi krótki postój na posiłek i uzupełnienie zapasu paliwa i wody. Dzisiejsza trasa to w całości przejazd przez pełną skrajności pustynię Gobi. Nie zabraknie nam takich atrakcji jak przejazdy przez żwirowe równiny, surowe wzgórza czy koryta okresowych rzek oraz wspaniałych widoków mijanych granitowych formacji skalnych,. Dojazd do Dalandzadgad, stolicy ajmaku południowogobijskiego i zakwaterowanie w hotelu lub ger campie.

Dzień 6

Dalandzadgad- Hongorin Els
200km

Dziś wjedziemy w przepiękny Ałtaj Gobijski. Kilkadziesiąt kilometrów za Dalandzadgad dojedziemy do Parku Narodowego Gobi Gurwan Sajchan i następnie do kanionu Jolyn Am. Kanion to potężna szczelina powstała po trzęsieniu ziemi na dnie której nawet w upalne letnie dni zalega gruba warstwa lodu. Jeśli nam się poszczęści zobaczymy tu dzikie owce Argali. Dalszy przejazd przez Ałtaj Gobijski w kierunku Hongorin Els. Wydma ciągną się na długości ponad 100km i osiągają szerokość do 15 km. Jadąc na wschód po prawej podziwiać będziemy surowe, skaliste góry, po lewej zaś piaskowe wydmy. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Mongolii. Wieczorem dojazd do ger campu. Nocleg w jurtach.

Dzień 7

Hongorin Els

Dzisiejszy dzień poświęcimy na wycieczkę po wydmach. Wdrapiemy się na szczyt największej, skąd rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę. Wydmy osiągają tu względną wysokość przekraczającą 300 metrów i jest to największy obszar piaszczysty w Mongolii. Na miejsce dotrzemy na grzbiecie wielbłąda, w karawanie prowadzonej przez przewodników. Wieczór poświęcimy na odpoczynek przed dalszą drogą.

Dzień 8

Hongorin Els-Bajandzag
200km

Dziś czeka nas przejazd przez jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Mongolii. Gurwan Sajchan, czyli „Trzy Piękności”, wysokie na niemal 3000 m n.p.m. dostarczą nam niezapomnianych widoków. Wąską przełęczą pomiędzy „Środkową Pięknością” a „Wschodnią Pięknością” przedostaniemy się na północną część masywu. Następnie dojedziemy do Bajandzag, miejsca znanego głównie z odkrytych tu szkieletów i skamieniałych jaj dinozaurów. Nazywane też „Płonącymi klifami” jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Mongolii. Nocleg w jurtach w pobliżu klifów.

Dzień 9

Bajandzag-Sayhan Ovoo/Ruiny Ongijn Chijd
190km

Opuszczamy Bajandzag i kierujemy się na północ. Droga do Arvajcher prowadzi przez malownicze tereny pustyni Gobi, początkowo przez żwirowe pustkowia, następnie doliną rzeki Ongijn, wśród malowniczych wzgórz. Dojazd do ruin klasztoru Ongijn Chijd. Zamieszkiwany przez ponad tysiąc mnichów, był jedną z większych budowli w Mongolii. W 1905 roku zatrzymał się tutaj XIII Dalajlama. Zburzony przez władze sowieckie w 1939 roku nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Nocleg w ger campie lub namiotach.

Dzień 10

Ongijn Chijd-Arvajcheer
180km

Dziś doliną rzeki Ongijn dojedziemy do stolicy ajmaku Oworchangaj, największą atrakcją dzisiejszej trasy będą wspaniałe, zmieniające się często widoki. Dojazd do Arvajcheer, położonego u podnóża gór Changaj to ostatni pustynny odcinek naszej wycieczki, od tej chwili dominującym akcentem krajobrazu będą wspaniałe góry Changaj w wieloma szczytami przekraczającymi 3000 m n.p.m. Po wyczerpującym, pustynnym odcinku drogi zatrzymamy się w hotelu z łazienkami i ciepłą wodą.

Dzień 11

Arvajcheer-Harhorin
150km

Wyjazd z Arvajcheer asfaltową drogą w kierunku Ułan-Bator. Po 60 km skręcimy z głównej drogi i wjedziemy w masyw Changaju. Droga prowadzi piękną górską doliną do Hujirt, następnie doliną rzeki Hujirt w kierunku Harhorin. Dojazd do dawnej stolicy mongolskiego imperium. Nocleg w ger campie lub namiotach.

Dzień 12

Harhorin – Terchijn Cagaan Nur
290km

Zwiedzanie klasztoru Erdene Dzuu, wybudowanego na ruinach dawnej stolicy mongolskiego imperium. Kompleks świątyń otoczony jest murem ze 108 stup a jego obwód wynosi około 1 km. Obowiązkowa sesja przy kamiennych żółwiach, które strzegły bram dawnego Karakorum a także spacer po straganach ze starociami. Za Harhorin droga prowadzi malowniczą doliną rzeki Orchon. Następnie wjedziemy do ajmaku Archangaj, którego dominującym akcentem są górskie krajobrazy Changaju. Przejazd przez Cecerleg i zwiedzanie klasztoru Zajayn Churee, jednego z piękniejszych buddyjskich obiektów sakralnych w Mongolii. Dojazd do Tariat i przejazd obok wygasłego wulkanu nad Jezioro Białe. Nocleg w jurtach.

Dzień 13

Terchijn Cagaan Nuur

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie okolic jeziora. W programie wycieczka na krater wulkanu Chorgo, przejażdżka na mongolskich konikach do ogromnego zapadliska w polu lawy, odwiedzimy też Jaskinię Żółtego Psa oraz, dla odważnych, Jaskinię Jednego Człowieka, do której prowadzi wąskie przejście. Wieczorem kąpiel w krystalicznie czystych wodach jeziora, mongolska tradycyjna kuchnia i nocleg w jurtach.

Dzień 14

Terchijn Cagaan Nuur- Ongijn Nuur
290km

Wyjazd wczesnym rankiem w kierunku Ułan-Bator. Większa część dzisiejszej drogi to powrót przez Cecerleg. Za Cecerleg skręcimy na północ w drogę prowadzącą nad malowniczo położone małe jezioro Ongijn Nuur. Nocleg w jurtach lub namiotach nad jeziorem.

Dzień 15

Ongijn Nuur-Ułan-Bator
350km

W drodze do Ułan-Bator podziwiać będziemy wspaniałe stepowe krajobrazy a także wydmy Mongol Els, drugi pod względem wielkości obszar piaszczysty w Mongolii. Podjazd motocyklami pod wydmy, dla chętnych wspinaczka po piasku. Dalszy przejazd w kierunku stolicy. Około 100 km przed miastem skręcimy do Parku Narodowego Hustayn Nuruu, jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy dziko żyjące konie Przewalskiego. Prawie cała dzisiejsza trasa to asfaltowa droga (z wyjątkiem dojazdu do parku). Dojazd do Ułaan-Bator i zakwaterowanie w hotelu turystycznym. Wieczorem pożegnalna kolacja w restauracji.

Dzień 16

Wylot do Polski z międzylądowaniem w Moskwie.

Zakończenie wyprawy.