Mongolia zachwyca, szokuje, zastanawia, zdumiewa, cieszy. Przede wszystkim jednak spełnia marzenia tych, którzy śnią o niezmierzonych przestrzeniach, tajdze i dzikich górskich rzekach, końskim rżeniu wśród stepów, wyciu wilka w tundrze, szamańskich obrzędach, smaku ajragu…”

Tak o Mongolii pisze Bolesław Uryn w książce „Wyprawy w tajgę i step” trafnie oddając koloryt tego magicznego i niezwykle gościnnego kraju. Oprócz niezwykłych krajobrazów i wspaniałej historii sięgającej tysiąca lat, jest to kraj ciekawy pod względem tradycji i zwyczajów; to kraj nomadów, geer (jurt), wielotysięcznych stad krów, kóz, owiec, wielbłądów, jaków oraz koni, które są ciągle podstawowym środkiem transportu.

Mongolia, usytuowana w Azji Środkowej obejmuje obszar pięciokrotnie większy od Polski a zamieszkana jest przez niespełna 3 mln ludzi. Znajdziemy tu wszystko o czym może marzyć podróżnik na motocyklu. Nacieszymy oczy widokiem bezkresnych stepów, pojedziemy na pustynię Gobi, odwiedzimy wygasłe wulkany, potężne pasma górskie jak Changaj czy Ałtaj Mongolski a także piękne, kryształowo czyste jeziora. Zanocujemy w tradycyjnej jurcie, w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem, odwiedzimy buddyjskie świątynie, spróbujemy tradycyjnej kuchni mongolskiej. Nie zabraknie także przepraw przez strumienie, szutrowych tras, starych drewnianych mostów i traktów wiodących przez wysokogórskie przełęcze. Ale co najważniejsze, ujrzymy nieskażoną od wieków kulturę nomadów.

 

Ułan Bator

Stolica Mongolii uważana jest za bezbarwne i nie mające zbyt wiele do zaoferowania miasto. Gdy się jednak uważniej przyjrzymy, zobaczymy ciekawe miasto zamieszkane przez niezwykle przyjaznych i gościnnych ludzi. Pomimo wszystkich wad i brzydoty Mongołowie kochają swoją stolicę. Nowoczesne budynki centrum kontrastują z jurtowiskami okalającymi Ułan Bator. Centralnym punktem jest plac Suche Batora, bohatera narodowego Mongołów z monumentalnym budynkiem parlamentu. Na głównej ulicy miasta Enkh Taivny Örgön Chölöö (Aleja Pokoju) ciągnącej się ze wschodu na zachód przez centrum znajdziemy wiele ciekawych i oryginalnych restauracji oraz sklepów. Godne uwagi miejsca to Klasztor Gandan, największy ośrodek buddyzmu w kraju, ze znajdującym się w środku 25 metrowej wysokości, pozłacanym posągiem Buddy, Muzeum Historii Naturalnej, prezentujące niezwykle ciekawą ekspozycję, min. szkielety i skamieniałe jaja dinozaurów znalezione na pustyni Gobi a także siedziba wyroczni państwowej, klasztor-muzeum Czojdżin-lamy.

 

Jezioro Terchijn Cagaan Nuur i wulkan Horgo

Malowniczo położone w otoczeniu gór na terenie Parku Narodowego Chorog-Terchijn Cagaan Nuur  powstało na skutek erupcji pobliskiego wulkanu Horgo, którego lawa częściowo zatamowała przepływającą rzekę. Obecnie wśród lawy woda rzeźbi coraz większe ujście, co powoduje obniżanie się jego poziomu. Położone na wysokości 2055m.n.p.m, Jezioro Białe liczy ok. 16 km długości i do 6 km szerokości. W otoczeniu jeziora jest jedynie kilka jurtowisk, dzięki czemu jest to teren niemal całkowicie nienaruszony. Spacer na pobliski wulkan i oglądanie panoramy jeziora dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 

Cecerleg i klasztor Zajayn Churee

Stolica ajmaku Archangaj, Cecerleg, uważane jest za najładniejszą stolicę mongolskiego ajmaku. Prawie całą populację miasta stanowią Chałchasi, najliczniejsza spośród ludów mongolskich grupa etniczna. W mieście znajduje się ciekawe muzeum ajmaku, ulokowane w oryginalnych, XVII wiecznych zabudowaniach klasztoru Zajayn Churee.

 

Pustynia Gobi, wydmy Chongorin Els

Gobi, druga pod względem wielkości pustynia świata była ważnym rejonem imperium mongolskiego. Prowadziła przez nią trasa Jedwabnego Szlaku. Tworzą ją głównie żwirowo-kamieniste, górzyste i wyżynne mniejsze pustynie, półpustynie oraz suche stepy, rozdzielone pasmami wysokich gór. Wydmy Chongoryn Els, na pustyni Gobi, to największy i najbardziej spektakularny obszar piaszczysty w Mongolii. Osiągają wysokość przeszło 300 metrów i ciągną się na długości ponad 100km.