Australia

Można by rzec bezludny kontynent. Choć powierzchniowo niewiele mniejsza od Europy, zamieszkana jest przez niespełna 23 miliony ludzi. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „Terra Australis” oznaczającego „Ziemię Południową”, używanego przez dawnych Europejczyków do nazwania odkrytego właśnie lądu. A ląd to wyjątkowy. Australia to kraina o mocno zróżnicowanym  krajobrazie oraz bogatym, niespotykanym nigdzie indziej świecie roślinnym i zwierzęcym. Bajkowe plaże z rafami koralowymi, bezludne pustynie, ośnieżone góry i tropikalne lasy. Do tego kangury, misie koala, jadowite pająki i rekiny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
W Australii życie koncentruje się na wybrzeżu. To tu znajdują się największe miasta, to tu klimat jest najłagodniejszy, umożliwiający uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Im bardziej w głąb kontynentu tym warunki przyrodnicze trudniejsze. Wnętrze Australii to tzw. „outback”, niedostępne pustynie i półpustynie, z temperaturami latem dochodzącymi do 50 stopni. Tu częściej spotka się aborygeńską wioskę niż osadę „białych”.
Życie Australijczyków to ciągła walka z żywiołami, wpadanie ze skrajności w skrajność. Od totalnych upałów powodujących susze i pożary, po wielodniowe ulewy powodujące powodzie, zalane drogi i miasta. Z uwagi na różnorodność i bogactwo przyrodnicze żaden inny kraj na ziemi nie posiada takiej ilości parków narodowych co Australia.

Uluru

Jeszcze do niedawna zwana Ayers Rock, to zbudowana z piaskowca formacja skalna znajdująca się w centralnej części Australii, na terenie Terytorium Północnego. Góra wznosi się na wysokość 300 metrów powyżej otaczającą ją równinę i ma 8 km w obwodzie. Przez wiele lat Uluru było uznawane za największy monolit świata, jednak zostało zdetronizowane przez znajdującą się w Australii Zachodniej Mount Augustus. Dziś nawet zdania co do monolitu są podzielone. Wątpliwością nie ulega jednak fakt, że Uluru jest świętym miejscem dla Aborygenów, a w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele aborygeńskich malowideł ściennych.

Oodnadatta Track

To szutrowa droga o długości 620 km, ciągnąca się na terytorium Australii Południowej pomiędzy miejscowościami Marla i Marree. Prowadzi przez półpustynne tereny z ubogą roślinnością i z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Wzdłuż szlaku znajdują się liczne źródła zasilane w wodę przez Wielki Basen Artezyjski. Na swojej długości droga przecina Park Narodowy „Jezioro Eyre” oraz dwie osady William Creek i Oodnadatta. Droga powstała w miejscu dawnego szlaku handlowego wykorzystywanego przez Aborygenów przed pojawieniem się w Australii białego człowieka.

Murray River

Najdłuższa rzeka w Australii o długości 2375 km. Swoje źródła bierze na zachodnich zboczach Alp Australijskich, w paśmie Gór Śnieżnych skąd płynie szerokimi meandrami w kierunku zachodnim przez równinne tereny. Na znacznej długości stanowi naturalną granicę między stanami Nowa Południowa Walia a Wiktoria, by na odcinku ostatnich 500 km przeciąć Australię Południową i ujść do przybrzeżnego Jeziora Alexandrina.

Melbourne

Port, stolica i największe miasto stanu Wiktoria oraz druga pod względem liczby mieszkańców aglomeracja w Australii (po Sydney), zamieszkane przez 4 mln ludzi. Założone 8 czerwca 1835 roku na brzegu rzeki Yarra przez grupę wolnych osadników w przeciwieństwie do innych miast, które były koloniami karnymi. Swój szybki rozwój zawdzięcza odkryciu złota w środkowej Wiktorii w latach 50. XIX wieku. W latach 1901-1927 Melbourne było stolicą całej Australii, którą następnie przeniesiono do Canberry. Dzisiaj Melbourne posiada największą liczbę budowli ery wiktoriańskiej na świecie po Londynie, oraz niesamowitą liczbę imigrantów z Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Dwukrotnie uznane było przez magazyn The Economist za „Najlepsze miasto do życia na świecie”. W Melbourne znajduje się również największe skupisko Polonii australijskiej oraz konsulat honorowy RP.