Motocyklowa podróż nad Święte Morze

Syberia, wielka kraina geograficzna o powierzchni ok. 10 mln km2 w północnej Azji, zajmująca całą azjatycką część zlewiska Morza Arktycznego, pomiędzy Uralem na zachodzie, Morzem Arktycznym na północy, górami na wybrzeżu Oceanu Spokojnego na wschodzie i stepowymi obszarami Kazachstanu oraz Mongolii na południu. Przemierzymy na motocyklach znaczną część tej magicznej krainy pokonując siedem stref czasowych dzielących Warszawę i Irkuck. Założeniem wyprawy jest połączenie pasji podróżowania motocyklem z odpoczynkiem na łonie natury, degustacja wspaniałej rosyjskiej kuchni oraz rozmowy z napotkanymi na drodze ludźmi.

Irkuck

Jedno z największych i najstarszych miast Syberii, lokalne centrum przemysłowe, kulturalne, naukowe, administracyjne i komunikacyjne; założone w 1685 roku podczas wyprawy kozackiej nazwę zawdzięcza niewielkiej rzece Irkut wpadającej w tych okolicach do ogromnej Angary; obecnie Irkuck liczy ponad 600 tys. mieszkańców.

Tomsk

Jedno z najstarszych miast syberyjskich, położone nad rzeką Tom, które zachowało najwięcej z klimatu carskich syberyjskich metropolii. Liczne osiedla ze wspaniałą drewnianą zabudową tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. W przeciwieństwie do innych rosyjskich miast wiele drewnianych budynków zostało w ostatnich latach odrestaurowanych a ich zdobienia w wielu przypadkach to prawdziwe arcydzieła sztuki snycerskiej. Założone w 1604 roku obecnie liczy prawie 500tys. mieszkańców i jest jednym z ważniejszych ośrodków naukowych i akademickich w Rosji. Znajduje się tu m.in. najstarsza uczelnia Syberii, uniwersytet założony w 1888 roku.

Jezioro Bajkał

Najgłębsze jezioro na Ziemi o długości 660km i szerokości do 90km, otoczone górami, z zimnymi i kryształowo czystymi wodami, które stanowią ponad 20% zasobów słodkiej wody na Ziemi; długość lini brzegowej wynosi 2100 km; ludność Syberii nazywa Bajkał Świętym Morzem; od grudnia do maja Bajkał pokrywa gruba warstwa lodu.

Wyspa Olchon

Największa wyspa na Bajkale, w pobliżu której znajduje się najgłębsze miejsce jeziora (1637 m), powierzchnia wyspy jest górzysta, najwyższy szczyt ma wysokość 1274 m n.p.m.; brzegi północno wschodnie są bardzo urwiste, ich wysokość sięga kilkuset metrów; południową część wyspy i prawie całe zachodnie wybrzeże zajmują stepy, resztę wyspy porasta tajga. Jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bajkałem. Na wyspie znajduje się jeden z dziewięciu szamańskich ołtarzy w całej Azji.

Bania

Rosyjska odmiana sauny; według Rosjan bania jest najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i leczy wszelkie choroby; często usytuowana blisko lodowatych wód Bajkału, aby na zmianę grzać się w bani i chłodzić w jeziorze; nieodłączny element życia wszystkich mieszkańców Syberii.